неделя, 25 април 2010 г.

Кой растения са отровни за животните?

Отровните растения през периода на развитието си образуват и натрупват отровни вещества. Погълнати от животните в незначителни количества, предизвикват заболявания, а в по-големи - и смърт. В повечето случаи са отровни не само растенията, но и приготвените от тях фуражи (сено, силаж, кюспета, шротове).

Tоксични вещества в отровните растения

Съдържащите се в отровните растения токсични вещества по химичен състав са алкалоиди, гликозиди, сапонини, етерични масла, багрила и др.

Алкалоиди

Най-много алкалоиди съдържат растенията мак, старо биле, татул, блян, чемерика, тютюн, бучиниш, есенен минзухар, куче грозде и др.

Гликозиди

Богати с гликозиди са растенията синап, напръстник, кукуряк, лютиче и др.

Сапонини

Сапонините се усвояват по-лесно през възпалена и наранена чревна лигавица. Съдържат се в къклицата, напръстника, кукуряка, лопена, огнивчето и др.

Етерични масла

Попаднали в организма етерични масла оказват дразнещо действие. Излъчват се през белите дробове и бъбреците, като причиняват различни по степен увреждания. Етерични масла съдържат синапът, анасонът, лавандулата, ментата и др.

Багрила

Типичен представител на токсичните багрила е госиполът. Той е растителен пигмент, който се съдържа предимно в памуковите семена.

Токсалбумини

Токсалбумини са силно отровни белтъчни вещества. Засега са известни токсалбуминът рицин, който се съдържа в семената на рицина, и рубин - в бялата акация.

Няма коментари:

Публикуване на коментар